Golegã Horse Fair Program 2015

Here you can see the Fair Golegã program, sorted by order of events.
06 of November (Friday)

08:00 Show Jumping – Special (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
14:00 Horse Driving National Competition** – Dressage I (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
15:00 Working Equitation Portugal Cup – Dressage I (Largo do Arneiro)
17:30 Painting Exhibition “Por dentro do Ribatejo” and “All you should know about Ribatejo” of Sabine Marciniak (Largo do Arneiro)
18:30 Painting Exhibition “Essências de um Sentimento” of João Pereira (Equuspolis)
19:00 Sculpture Exhibition “Cavalo, Espírito e Movimento” of José Coêlho (Equuspolis)
19:30 Painting and Drawing Exhibition “Inside the shell” of Catarina Coelho (Casa-Estúdio Carlos Relvas)


07 of November (Saturday)

07:30 Departure Endurance Competition (Largo do Arneiro)
09:00 TREC Portuguese Cup – Guidance  – Departure (Largo do Arneiro)
09:00 Working Equitation Portugal Cup – Maneuverability (Largo do Arneiro)
10:00 Show Jumping – Special (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
10:00 XVII Tennis Open Golegã FNC (Campo de Ténis)
14:00 Horse Driving Competition** – Marathon (Quinta da Labruja)
18:00 Book Presentation “Manuel dos Santos: O Homem e o Toureiro” (Quinta Guadalupe)
19:00 Endurance Competition Prize Giving (Largo do Arneiro)
22:00 Equestrian Gala São Martinho 2015 (Largo do Arneiro)


08 of November (Sunday)

09:00 TREC Portuguese Cup – Measurement and Movements (Manga do Largo do Arneiro)
10:00 Show Jumping – Special (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
10:00 XVII Open Tennis Golegã FNC (Campo de Ténis)
11:00 Horse Driving Competition** – Cone Driving (Largo do Arneiro)
11:00 TREC Portuguese Cup – Cross Country (Quinta da Labruja)
16:30 Working Equitation Portugal Cup – Speed (Largo do Arneiro)


09 of November (Monday)

09:00 II Inter-Schools National Championship of Equitation – Dressage (Largo do Arneiro)
21:00 II Inter-Schools National Championship of Equitation – Vaulting by Teams (Picadeiro Lusitanus)


10 of November (Tuesday)

09:00 National Dressage Competition –  P2, E2 and M2 (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
10:00 II Inter-Schools National Championship of Equitation – ShowJumping (Largo do Arneiro)
15:00 National Dressage Competition – C2 (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
15:00 II Inter-Schools National Championship of Equitation – Cross by Teams (Quinta da Labruja)
19:00 II Inter-Schools National Championship of Equitation – Award Ceremony (Largo do Arneiro)


11 of November (Wednesday) – Saint Martin Day

09:30 IV Journeys of the Working Group of Equidae Research “Panorama da investigação equina em Portugal”  Debate of AMVE – “Seleção genética: que futuro?” (Equuspolis)
10:00 National Dressage Competition – P3, E3 and M3 (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
12:30 Procession of Saint Martins Pilgrims – Departure (Porta de Fernão Lourenço)
13:00 Blessing of the Saint Martin’s Pilgrims (Igreja Matriz)
13:30 Arrival of Saint Martin’s Pilgrims (Largo do Arneiro)
15:00 National Dressage Competition – C3 and Saint Jorge (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
15:00 Portuguese Equitation Tests – Level B and A (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
18:00 New Premium TV Channel “Campo Pequeno TV” Presentation (Caseta Turf Club)
18:30 Lusitano International Dressage Team – Horse Presentation (Largo do Arneiro)
19:00 Horse Presentation of the Horse Riders Ambassadors of the Traditional Portuguese Horse Riding Style, Bullfighting and Equestrian  Sports  (Largo do Arneiro)
21:00 Marquês de Marialva Trophy – National Dressage Competition – International Free-Style (Largo do Arneiro)
22:30 Centro Equestre da Lezíria Grande Horse Show (Largo do Arneiro)
00:00 XV Cavalonet Party (Coparias – Batalha)


12 of November (Thursday)

LV Concurso Nacional de Apresentação do Cavalo de Sela FNC e XVII Concurso Nacional de Apresentação do Cavalo de Sela da Feira Internacional do Cavalo Lusitano (Largo do Arneiro)
10:00 3 year old horses, apresentados à mão (Largo do Arneiro)
14:00 4 year old horses – Presented Under (Largo do Arneiro)
16:00 5 year old horses – Presented Under Saddle (Largo do Arneiro)
18:00 Conference Cycle “Cavalos e Cavaleiros desde o Paleolítico até à Idade Média” – Doutor Fernando Coimbra (São Caetano – Núcleo Museológico CPGP)
18:00 Book Presentation about the Cavalo Lusitano e Tauromaquia da Autoria do Mestre Rui Fernandes (Equuspolis)
18:00 Sculpture Presentation of the Escola Portuguesa de Arte Equestre da Autoria of Mestre Rui Fernandes (Equuspolis)
18:30 Book Presentation “Conceitos Equestres – Princípios e Técnicas” da Autoria of Mestre Miguel Távora (Equuspolis)
18:30 Program/Documentary Presentation “Cavalo Lusitano – Uma Selecção Impar” (Equuspolis)
19:00 Horse Presentation of the Horse Riders Ambassadors of the Traditional Portuguese Horse Riding Style, Bullfighting and Equestrian  Sports  (Largo do Arneiro)
19:30 Book Presentation “Alrededor del Arte Ecuestre – Crepusculo de una Filosofia de Vida” de, José Maria O’Neill (Sede da Associação Nacional de Turismo Equestre – ANTE)
22:00 Horse Show Reprise de Mafra – Escola de Armas (Largo do Arneiro)


13 of November (Friday) – EuroEquus Day

09:00 Eventing Competition* – Dressage Competition (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
10:00 XVII Tennis Open Golegã FNC (Campo de Ténis)
15:00 Horse Driving Derby National Competition Final – 1º round (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
17:00 European Working Equitation Junior Championship – Dressage (Largo do Arneiro)
17:30 Presentation of the travel agency Equustravel – Rede de Turismo Equestre (RTE)  (Rua D. João IV Nº 82)
20:00 Traditional Portuguese Equestrian Costume Ball (Quinta dos Álamos)
21:30 Escola Portuguesa de Arte Equestre Horse Show (Largo do Arneiro)


14 of November (Saturday)

09:00 European Working Equitation Junior Championship – Maneuverability (Largo do Arneiro)
10:00 XVII Tennis Open Golegã FNC (Campo de Ténis)
10:00 Eventing Competition* – Show Jumping (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
12:00 Horse Driving Derby National Competition Final – 2º round (Largo do Arneiro)
14:30 Eventing Competition* – Cross (Quinta da Labruja)
15:00 Horseball Portugal Cup – 2ª round of the Half Senior Finals) (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
16:00 Conference Cycle “A Origem e Evolução do Cavalo” – Doutor Silvério Figueiredo (São Caetano – Núcleo Museológico CPGP)
16:00 Official Award Ceremony of Saint Martin Fair, XL Feira Nacional do Cavalo e da XVII Feira Internacional do Cavalo Lusitano — Campeões de Raça – Homenagem ao Presidente de Honra do LV Concurso Nacional de Apresentação do Cavalo de Sela FNC e XVII Concurso Nacional de Apresentação do Cavalo de Sela da Feira Internacional do Cavalo Lusitano (Largo do Arneiro)
18:00 International Coordination Council of Associação Portuguesa de Criadores do Cavalo Puro Sangue Lusitano (APSL) (Equuspolis)
18:30 Tribute to Honor Commission of the LV Concurso Nacional de Apresentação do Cavalo de Sela FNC e XVII Concurso Nacional de Apresentação do Cavalo de Sela da Feira Internacional do Cavalo Lusitano (Largo do Arneiro)
19:00 Golegã Prizes – Distinction of Equestrian Excellence (Largo do Arneiro)
23:00 Mounted Games – Skill and Expertise Test (Largo do Arneiro)


15 of November (Sunday)

09:30 Working Equitation Junior European Championship – Speed (Largo do Arneiro)
10:00 XVII Tennis Open Golegã FNC (Campo de Ténis)
11:00 Team Cross (Quinta da Labruja)
11:00 Horse Presentation “Expressão da Maneabilidade” pelos Alunos de Centros Hípicos – ANTE (Largo do Arneiro)
14:00 Portugal Grand Prize (Silver Prize) Harness racing (LPTG) (Hippos Centro Nacional de Alto Rendimento de Desportos Equestres)
15:30 Working Equitation Junior European Championship – Cow event (Largo do Arneiro)
17:30 Working Equitation Junior European Championship – Award Ceremony (Largo do Arneiro)
18:00 Horseball – Challenge Cup Final – Sub 16 Years (Largo do Arneiro)
18:45 Horseball – Portugal Cup Final – Séniores (Largo do Arneiro)

  • Este website utiliza cookies que asseguram funcionalidades para uma melhor navegação e desempenho. Ao continuar a navegar está a concordar com a sua utilização.